Jun 27 2005
Nederlandse GezinsRaad: Signalement 3: Allochtone gezinnen
Een nieuw onderzoek van de Gezinsraad is uit:
Wist u dat meer dan de helft van de Turkse en Marokkaanse huishoudens een gezin is? Wist u dat Turkse moeders uit de tweede generatie net zo vaak als autochtone moeders vinden dat de man het inkomen voor een gezin zou moeten verdienen? Wist u dat de universele rechten van veel allochtone gezinnen door het vreemdelingenrecht worden beknot?
Op basis van die vragen lijkt het me een interessant verhaal omdat om de dynamiek te verklaren dus niet alleen naar de situatie in de gezinnen gekeken wordt, maar ook naar de context bijvoorbeeld de juridische context.
In de NRC ook een verslag over dit onderzoek.
ROTTERDAM, 27 JUNI. Tweede generatie Turkse, Marokkaanse en Antilliaanse vrouwen hebben steeds vaker ge�mancipeerde denkbeelden over de opvoeding en het delen van kostwinnerschap.
Hierdoor ontstaan spanningen omdat de vaders minder snel emanciperen dan de moeders. Dit stelt de Nederlandse Gezinsraad (NGR) in twee publicaties die zij vandaag aan minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) overhandigde.
Dit sluit aan bij mijn, nog te verschijnen, onderzoek over gedwongen huwelijken die dat verschijnsel (deels) verklaart juist als gevolg van die grote dynamiek in gezinnen.
Hooghiemstra van de gezinsraad merkt op wat ook al eerder in het hier besproken onderzoek van Sterckx en Bouw over partnerkeuze naar voren kwam:
,,Marokkaanse meisjes doen het heel goed zolang ze op school zitten. Ze willen zorg en werk combineren. Als ze eenmaal getrouwd zijn, maken ze hun ambities niet waar. Vaak komt dat doordat hun man er niet voor openstaat. Vaak ook willen de ouders dat het meisjes thuisblijft. Als ouders een werkende dochter niet erg vinden, hebben ze er juist weer veel steun aan. Turkse en Marokkaanse kinderen gaan weinig naar de kinderopvang, maar worden vaker door de grootouders opgevangen.”
Wel lijkt me (heb het nog niet gelezen) dat het integratiedenken er heel sterk in zit. Dat allochtone vrouwen het patroon van autochtone vrouwen moeten volgen; namelijk kinderen �n werken. Het is maar sterk de vraag of iedereen dat wel wil (bij autochtone vrouwen tenminste niet).
No responses yet


