Apr 23 2006

Profile Image of

Trouw, De 10 Geboden - Theo Maassen

Posted at 11:09 pm under Arts & culture, Islam in the Netherlands

Trouw, deVerdieping| dossiers - Theo Maassen

Vroeger uit Seitert (beter bekend als het laatste plaatsje in het telefoonboek, Zijtaart) op een steenworp afstand van mijn geboortedorp (tegenwoordig op een snelwegafstand). Daarom alleen al de moeite waard, maar sowieso mijn favoriete cabaretier.

Gij zult de naam van de Here, uw God, niet ijdel gebruiken

„In mijn voorstelling maak ik eerst een paar grappen over de islam en dan ga ik even met Jezus aan de gang. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die zeggen: moet dat nou? Ja, dat moet. En ik leg ook uit waarom. Letterlijk zeg ik: ’Het is toch geweldig dat wij een profeet hebben die we belachelijk kunnen maken?’ Ik roep ook dat Jezus gelijk had. Dat er miljarden omgaan in de porno-industrie, maar dat niemand zich eens lekker afrukt op de naastenliefde. Het is in feite een verhaal over de liefde – ik ben pro-Jezus, ik zit alleen maar een beetje met hem te dollen. Dat mag. Islamieten raken zo snel in paniek, die denken bij iedere grap aan disrespect, terwijl humor juist hét middel is om tegenstellingen samen te brengen. Je hebt wel gelijk als je zegt dat mijn grappen over Jezus harder zijn dan die over Mohammed, maar ik moet ook aan mijn eigen veiligheid denken. Als ik op het toneel een scène zou spelen waarin ik zogenaamd op de wc zit en in plaats van wc-papier bladzijden uit de koran gebruik om mijn kont mee af te vegen, loop ik kans neergestoken of doodgeschoten te worden. Bovendien is het helemaal niet mijn bedoeling om die mensen zo kwaad mogelijk te krijgen, ik wil alleen het goede voorbeeld geven. Ik wil de islamiet verheffen; ik wil hem laten zien wat vrijheid van godsdienst kan betekenen.”

Gedenk de sabbatdag, dat gij die heiligt, zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen; maar de zevende dag is de sabbat van de Here uw God, dan zult gij geen werk doen

„Volgens mij is het belangrijk om je met een bepaalde regelmaat te bezinnen. Ik krijg het zelf nooit voor elkaar, maar je zou ook af en toe een dag moeten vasten. Goed voor je ingewanden en je smaakpapillen. Dat is waar de ramadan ook voor staat: bezinning, reiniging, ervoor zorgen dat dingen niet meer zo vanzelfsprekend zijn. Het is goed om die vanzelfsprekendheid van altijd maar eten, altijd maar drinken, altijd maar kopen, altijd maar televisie, altijd die herrie overal, te doorbreken. Ik zou me natuurlijk stierlijk vervelen, maar toch: ik zou geen bezwaar maken tegen een verplichte dag zonder afleiding.”

No responses yet

Trackback URI | Comments RSS

Leave a Reply