Maakbaarheidsgedachte, besnijdenis en piercings

Posted on January 25th, 2007 by martijn.
Categories: Gender, Kinship & Marriage Issues.

Discussies over integratie en multiculturalisme hebben vaak nogal wat kenmerken van social engineering cq de maakbaarheidsgedachte. Zo ook over meisjesbesnijdenis. Alarmerende berichten dat dat nog steeds voorkomt. Hadden we dan serieus gedacht dat een simpel verbod zou werken? (more…)

2 comments.

De symbolische strijd om de westermoskee

Posted on January 25th, 2007 by .
Categories: Multiculti Issues.

UPDATED!
De gang van zaken rondom de Westermoskee en het convenant met gemeente Amsterdam is een goed voorbeeld van de discussie over institutionalisering van de islam. Onder institutionalisering kunnen we verstaan het sociale proces van het ontstaan en ontwikkelen van instituties: “min of meer gestandaardiseerde patronen van menselijk handelen en denken, die binnen de samenleving waarin ze geworteld zijn een normatieve geldigheid bezitten.” (Buiks en Van Tilo in Rath e.a. 1996: 6). Moskeeën zijn een voorbeeld van de institutionalisering van de islam. De vormgeving van de institutionalisering van de islam wordt niet alleen bepaald door de moslims zelf maar ook door de wetgeving omtrent religie en religieuze organisaties en door maatschappelijke omstandigheden (Waardenburg 2001; Rath e.a. 1996). Aanvankelijk waren zelforganisaties van migranten gericht op het tijdelijke karakter van hun aanwezigheid hier. Later zijn er steeds meer religieuze organisaties gekomen. Dit hangt samen met de gezinshereniging (Kemper 1996) maar ook met het gegeven dat religie een aspect was waarmee ze gehoord konden worden bij de overheid en dus een goede noemer was om geld te verkrijgen voor activiteiten. Sunier (1996) noemt dit de islamisering van de migranten.

De institutionalisering van de islam vindt plaats binnen de Nederlandse institutionele vormgeving, die gekenmerkt wordt door een scheiding tussen kerk en staat (Waardenburg 2001). Uit onderzoek van Rath e.a. (1996) blijkt dat er drie algemene patronen te signaleren zijn in de manier waarop de Nederlandse samenleving omgaat met islam: (more…)

0 comments.

Gouda – Imzouren

Posted on January 25th, 2007 by .
Categories: Gouda Issues, Morocco.

Imzouren is een klein stadje in het noorden van Marokko, vlakbij Al Hoceima. In 2003 heb ik dit plaatsje heel kort even bezocht. Het was op een zaterdag, dus markt en dat was erg aardig. In 2004 werd Imzouren, net als de rest van het noorden, getroffen door een zware aardbeving. Nu een paar jaar later, zo heb ik begrepen want ik was gisteren in Gouda, is er veel herbouwd maar er ontbrak nog geld voor een school: Lycee d’Imzouren.

De stichting SIGI (Stichting Initiatief Gouda-Imzouren) onder voorzitterschap van dhr. Laaguilli had gisteren een fundraising-avond georganiseerd in de Goudse Schouwburg. Tijdens deze avond waren vertegenwoordigers van Goudse instellingen en bedrijven aanwezig en werd er, volgens het AD,  door de entree en veiling (van schilderijen)  en het ‘adopteer een schoolklas-project’ 141.197 Euro opgehaald. Een mooi succes en een applausje waard voor de Gouwenaren.

0 comments.